Zkoušky    

 

2017

 

Letos jsme nechtěli zaclánět na zkouškách v ČR a náš cíl byl navštívit zkouškově zemi původu, Maďarsko. Zkouškově jsme tedy začaly v Maďarsku. Josera Kupa CACIT (pole + voda) Vízi-mezei verseny, Apaj 16.-17.9.2017. Pro nás úplně nová zkušenost, nová pravidla, nové terény, nové zážitky. Byly jsme obě utahené po cestě a hlavně mojí chybou jsme si pokazily pole, přesto se nám podařilo dokončit tyto zkoušky v I.ceně, 244,5 bodu, 14.místo s pohárem za nejlepšího zahraničního vůdce. Více informací v aktualitách.

Na druhé zkoušky jsme se vydaly na Slovensko, opravit MKS. Trochu zklamání, neb letos jsme se dozvěděly, že startujeme až těsně před memoriálem. Cestou na Slovensko nás málem na D1 natlačil řidič malé dodávky na svodidla a ani na zkouškách nám štěstí nepřálo. Zklamáním byl i výrok hlavního rozhodčího s žádostí na všechny vůdce MKS nedocházet a protože nemá být hezké počasí a chtějí memoriál co nejvíce urychlit. Na to, že jedete skoro 400 km, zaplatíte startovné 100 Euro a dalších 30 za ubytování a Slovenský řád prezentuje MKS stejně jako naše MRK a MKP, kdy účastník má odvolat a nedocházet pouze v případě indispozice psa nebo vůdce, přijde Vám to trochu nefér. Vylosovaly jsme se na Barvy a po úvodní ohrádce a klidech, kdy ještě svítilo sluníčko jsme odjely xxx km na barvy, kde lilo jak z konve. Po vypuštění na oznam, jsem Freu viděla pouhých pár metrů, dál vidět nebylo. Když jsem chtěla začít pískat, byla jsem ujištěna, že ještě neuplynuly ani dvě minuty a že mám počkat. Po chvíli už jsem na nic nečekala, ale to bylo telefonicky ověřeno, že ke kusu nedošla a hlásila živou zvěř o pár stovek metrů dál. Nepodařilo se mi ji přivolat a tak zbožným přáním bylo, aby se hlavně vrátila v pořádku neb nedaleko byla frekventovaná silnice. Vše dobře dopadlo a abychom neskončily v prázdnotě, požádala jsem vrchního rozhodčího zda-li i přes to co řekl úvodem, můžeme memoriál dojít. Vyhověl nám a  jsem mu za to moc vděčná. Druhý den jsme off record dostaly pochvalu za vyčtyřkovanou vodu a perfektní práci na živé kachně. Memoriál jsme si i tak užily a odvezly si pár přátelství.

Třetí výzvou bylo splnit si sen a mít všestrannou fenu ze země původu. Přes 610 km jsme cestovali do Ceglédu na III. Irsavad Farma Kupa CACIT Mindenes Vizsla verseny, 14.-15.10.2017. Zde se jen potvrdilo, že člověk není nikdy na všechno připraven. Narozdíll  od předchozí zkušenosti, tato soutěž opravdu probíhala jako naše všestranné zkoušky s odlišnými detaily v posuzování. Více v aktualitách. Užily jsme si nádherného počasí. Získaly jsme pochvalu za náš vztah od rozhodčích na lese s bonusem nejlepšího lesa ze soboty (jako jediné jsme šly v samých 4). Druhý den i přes malé nedostatky na poli (především moje), byl opět pochváleny za neuvěřitelné pouto mezi námi. Na vodě chválili rozhodčí práci na živé kachně a to především neskutečnou práci nosem. Po posledních dohledávkách jsem mohla obejmout zrzouna, všestranného ze země původu. Bonus dokončené VZ HU v I.ceně. Při čekání na výsledky, jsem naslouchala zajímavostem o vizslách v Maďarsku a neuvěřitelným příběhům o panu psovi, otci Freunky, z lovu a života. Cenné chvíle sdílených vědomostí a zkušeností. Byly jsme pozvány i na koroptve, škoda, že je to trošku z ruky. Zkrácení pak proběhlo i v soutěži mimo VZ o nejrychlejší ohrádku, zúčastnily jsme se, abychom netrhaly partu a aby se holky protáhly. Jelikož maďarsky neumím, vyhlášeným časům jsem nerozuměla, ale jelikož nám o nic nešlo, bylo mi to jedno. Jen jsem se modlila ať si neuděláme ostudu, to bylo vše. Opět jsem vysílala bez povelu, ale říkala jsem si, že ví co má dělat a že to nějak donese. Neřešila, donesla a sklidila potlesk po vyhlášení času. Po nás šlo ještě několik psů, brala jsem i Angie. A šli vyhlašovat. Isztván mi překládal: "tohle je 3.místo, tohle je 2.místo a teď jdete vy" tak jsem na něj koukala a on přikyvoval, že jsme měly nejrychlejší ohrádku - "The smallest, the fastest." Fréa 1.místo, nejrychlejší ohrádka. Další překvapení na nás čekalo u vyhlášení. Vítěz a 2.místo bylo jasné. Na 3.místě byla vyhlášena Fréa I.cena, 374,5 bodu, Res.CACT. Nevím jak pro holky, ale pro mně nezapomenutelná zkušenost a nádherné vzpomínky.