Agility

Agility mě vždy zajímala a díky hodinám poslušnosti v Libuši u Pavly  Klučkové a Martiny Podešťové, jsme měly možnost probíhající hodiny agility pozorovat. Co navíc, při hodinách poslušnosti nás kvůli seznamování s cizími předměty a prostory seznámila Pavla s tunelem, který Angie velmi zaujal. Zde vzniklo mé rozhodnutí proč agility nezkusit a neumožnit tak mé výmaračce zase trochu jiný pohyb. 

Agility pomohla Angie nabrat rychlost, mrštnost, obratnost a co víc, hlavě nám napomohla navázat bližší kontakt, neboť jsem Angie nenaváděla slovně, ale pohybem (zásluha Pavly). Tohle vše se odráží v loveckém výcviku, kde je zvyklá mne při práci pozorovat a reagovat na můj pohyb a nonverbální povely, je schopná u práce přemýšlet.

Agility nám zůstala jako koníček a zábava, vždy se u ní s Angie vyblbneme, pohrajeme si a vyzkoušíme náš postřeh. Rády se k ní vracíme a vždy budeme vracet, neboť u ní si "odpočíváme" od práce - loveckého výcviku. Dovolte mi věnovat pár slov Agility jako celosvětově uznávanému sportu.

 

Stručný popis "Co je to vlastně Agility"

Agility je sport pro psí plemena a jejich psovody, ve kterém se překonávají různé překážky ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Tento sport není výhradně určen žádnému plemenu, i když některá plemena jako border kolie v něm vyniká před ostatními plemeny. Pro závodní účely pes musí být minimálně očipován, ale není nezbytný rodokmen, závodů se účastní i rasy smíšené.

Pro psy je přirozené pracovat ve smečce a tento sport umožňuje právě tuto nejpřirozenější aktivitu provádět. Někdo ji popisuje jako honbu za kořistí přes překážky (ať už tou honbou je na konci oblíbená hračka, pamlsek či pochvala). Agility je výborným sportem pro zlepšení kondice psa i psovoda a upevňuje jejich vztahy, zároveň je dobrou formou socializace.

V agility rozlišujeme překážky na trati (v parkúru) do tří skupin:

  • skokové (skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt, proskokový kruh)
  • zónové (kladina, Áčko, houpačka, stůl)
  • probíhající (pevný tunel, látkový tunel, slalom)

Podrobnosti o tomto sportu se můžete dočíst v nespočetném množství knížek a samozřejmě na internetu.

 

Ještě jednou děkujeme Pavle Klučkové a Martině Podešťové, za jejich nezměrnou lásku ke čtyřnohým společníkům a jejich úsilí předat, co se naučily i ostatním.

Psí škola Narya - https://psiskolanarya.cz/

Pavla Klučková - https://www.vychovanypes.cz/

Martina Podešťová - https://www.naryapraha.cz/