Lovecký výcvik
Jelikož jsem paničce vděčná, že mi umožňuje učit se a dělat to, co mě tak hrozně baví, nechám jí tady trochu prostoru, ať taky povídá ona a není to všechno jen na mně.
Dovolte mi poděkovat za pomoc při loveckém výcviku především a hlavně Zuzce Veselé a Viktorovi Veselému, neboť mají trpělivost nejen s těmi čtyřnohými, ale především i s těmi dvounohými. Přikládám nádhernou fotku Zuzky s Agisem, která v mnohém napoví.
Sami mají chovnou stanici Vives Bohemia. Jejich práce si nesmírně vážíme, neboť jsou jedni z mála, kteří jsou ochotni pomoci při výcviku jakéhokoliv loveckého plemene - jezevčíky počínaje a ohaři konče. Díky jejich bohatým zkušenostem jsou schopni si poradit i se složitějšími případy a najít vždy optimální řešení k dosažení cíle.
Pro mě při hledání nejvhodnější pomoci s výcvikem Angie hrálo a stále hraje několik kritérií, ať už v poslušnosti, v agility či loveckém výcviku. Každý se snažíme si najít, co je pro nás nejvhodnější, co se nám zdá býti nejvhodnější pro naše psy. Pod slovíčkem nejvhodnější si každý představujeme něco jiného a je pouze na nás dvounohých, jak moc dokážeme tyto představy skloubit s realitou. Každý by si měl nastavit nějaké cíle a hranice, kam až je ochoten jít, podle toho co je proto ochoten a schopen udělat. Každý druh výcviku beru jako cenné rady zkušenějších lidí a vždy dle možností, schopností svých a své fenky se snažím tyto rady uplatnit v praxi. Znamená to tedy, že vždy posuzuji aplikovatelnost v našem případě a když je třeba, tak zvolím odchylku, která vím, že na Angie bude fungovat. Je to chytrá fenka a vím, že daleko cennější je, když si na věci přijde sama v klidu, než kdybych na ni tlačila.
Zuzka i Víťa naslouchají přáním těch, kdo za nimi přicházejí, a já opravdu za spolupráci s nimi mohu pouze děkovat. Záleží tedy na každém z nás, jestli se umíme ozvat a vyjádřit své představy a hranice. Setkáte se pravděpodobně s lidmi, jež Vám na Zuzku a Viktora sdělí úplně opačný názor. Zkuste se však zamyslet nad tím, co jsem zde výše napsala a když se podíváte na příběhy toho rázu z obou stran, jak říkávala moje babička "Každá mince má vždy dvě strany", utvořte si vlastní názor a nenechte se ovlivnit ani mnou ani těmi druhými :)
Každý jednou s něčím začne a tak to je i se mnou, ale Angie jsem si brala s jedním hlavním cílem: "dovést ji k všestranné lovecké upotřebitelnosti a využít ji v praxi, zapojit se do myslivosti v České republice". Takže mi prosím odpusťte, že jsme nezačaly s tak úžasnou fenkou s loveckým výcvikem dříve ... ale z chyb se člověk učí v budoucnu už přece jen budu vědět kam jít, koho se zeptat a jak na to.
FÁZE
V této fázi nám pomohlo pár lidí - Kyra Sundance, Ceasar Millan a následovně Pavla Klučková, Martina Podešťová, Dominik Ticháček a Zuzka s Viktorem. Samozřejmě bez důslednosti a trpělivosti to nejde.
U loveckého psa určitě budete potřebovat několik základních prvků poslušnosti a pak něco málo na víc. Základem tedy je:
Přivolání - verbální, píšťalka, nonverbální- klasické přivolání s přisednutím před vůdce.
Down (Lehni) - verbální, píšťalka, nonverbální - někdo trénuje lehni či jinak řečeno down s hlavou dle uvážení psa, někteří lpí na tom, aby lovecký pes měl hlavu skrytu mezi předními běhy.
Chůze u nohy - ať už na vodítku nebo bez něj neboť se hodnotí na každé zkoušce.
V pokročilé fázi loveckého výcviku (upozorňuji, že tyto je nutno používat ve správnou dobu a na správném místě, proto je nelze jen tak začít trénovat kdykoliv a jakkoliv, ale je dobré být trpělivý a nic neuspěchat) pak z poslušnosti potřebujeme:
Směrování - verbální, píšťalka, nonverbální - zde se používá více povelů pro různé směry, např. vpřed, pískáním a ukazováním rukou směr, do něhož chceme aby pes běžel, atd.
Hledej - verbální - úvodní pokyn, kterým psa vyzýváme k hledání živé zvěře
Aport (přines) - verbální - povel, na který pes donese požadovanou věc či zvěř
Hledej ztratil (ztracená) - verbální - vysílání psa k dohledání ztracené/postřelené zvěře
Stopa -verbální - pro navození soustředění na pachové vjemy u vlečky a barvy
Povelů samozřejmě může být více, mohou být kombinací verbálních a nonverbálních povelů či samostatně, záleží jen na každém, jakou cestou se vydá a který povel použije.
Více o Poslušnosti a povelech, ale i dovednostech Angie najdete přímo na stránkách poslušnosti.
Zkoušky psů z výkonu
II. Příprava naNa jaře jsme chtěly absolvovat Zkoušky vloh. Poctivě a s úsilým a pílí jsme začaly trénovat u Zuzky, abychom vše dohnaly, neboť přes zimu jsme jen zlepšovaly kondici a mršnost a taky vzájemný vztah mezi vůdcem a psem. Zuzka nám dala ty nejlepší základy, vše nám vysvětlila a moc a moc nám pomohla v praxi. Podíl zde má i Viktor, který o jednom víkendovém cvičení vysvětloval Angie, že není krokodýl a že křepelky se nežerou ale vystavují :)
Práce začala nabývat na rozměrech a četnosti. Pole se pro nás stalo pracovní plochou. Je úžasné a miluji pozorovat svoji fenu ohaře, jak běhá rychlostí blesku po poli, snaží se zanalyzovat všechny pachy, co jí vítr donese, a stopy, na které narazí a stále se ještě učím číst její řeč těla, abych přesně věděla, co mi signalizuje. Pro psa je to práce náročná právě v tom, že po něm chceme, aby při jeho běhu ještě přemýšlel a poslouchal naše pokyny. Některé věci člověk se psem může cvičit sám, ale na jiné potřebuje tzv. coop kámoše a nebo vedení. Našimi coop kámoškami se stala Tereza s Berrys (členi Xaverova) a vedla nás Zuzka příležitostně Viktor.
Ne vždy je vše jak si člověk představuje a hárající fena na zkoušky nemůže. Vlohy jsme odložily na podzim a začaly pilně trénovat aporty na kozlíku. Aporty jsou rozhodně jedním z nejdůležitějších prvků pro práci loveckého psa a opět poděkování patří Zuzce a následně Viktorovi. Jak už bylo řečeno, některé věci přesně nedodržuji kvůli Angiině povaze, ale metodika aportů Veselých má u mne uznání a u Angie funguje 100%.
V té době jsme ze zvědavosti navštívili Výcvikový víkend od KCHVO, Lukov-Štěpánov, kde jsme spíše pozorovaly práci ostatních pokročilých psů. Zajímavostí byla účast lidí zabývající se kynologií už řady let - panem Hendlem počínaje, přes paní Hrabákovou, pana Kratochvíla, pana Pecha až výcvikářem klubu, panem Kazdou, konče. Tato jména se objevují na vrcholových všestranných soutěžích - Memoriál Podhajského a Memoriál Knolla.
Zlomovým bodem pro výcvik byl intenzivní týden na Loveckém výcvikovém táboře psů ve Žluticích 2012, kde vznikla i naše "coop" skupina Xaverov. Zde za pomoci Viktora jsme přešly na aport zvěře pernaté i srstnaté a dohledání zvěře pernaté a srstnaté.
Po táboře jsme byly k nezastavení, neboť naším cílem bylo získat loveckou upotřebitelnost. Ano, Angie již není jen psem loveckého plemene, ale je "lovecký" pes. Další příprava a zkoušky už jsou bonusem na víc a zábavou pro mne, mojí fenu a naší skupinku, která má motivaci a vzájemnou oporu v ostatních členech. Více na stránkách Xaverov.
III. Zařazení do myslivecké praxe
Podstatou a cílem toho všeho je, že Angie bude pracovat na základě instinktů a zkušeností z přípravy na lovecké zkoušky při výkonu práva myslivosti, jednoduše v myslivecké praxi. Bude dělat to, co je jí přirozené, a co jí baví, a já toho budu součástí. Ze zkušeností vím, jak příjemné je i v nepříjemném počasí strávit čas na honu s fajn lidmi a pozorovat psa při jeho práci - jeho náruživost, ušlechtilost, výdrž, urputnost, důslednost. Věřím, že se nám povede dostat se mezi myslivce, kteří ocení, co v nás obou je a přijmou nás mezi sebe.
P.S. Pro ty, co nemají tušení, co se na takových zkouškách hodnotí nebo co se od psa loveckého plemene požaduje u zkoušek, přikládám tabulky s hodnocením pro jednotlivé zkoušky ohařů, více se dočtete o jednotlivých disciplínách ve Zkušebním řádu a nebo napiště či se přijďte podívat.